Szczepionka przeciw HPV
Wśród powszechnie spotykanych wirusów, jednak niekoniecznie szeroko omawianych w dostępnych źródłach, jest HPV – co rozumie się jako wirus brodawczaka ludzkiego. Jest wysoce zakaźny, a zakażenia następują najczęściej w drodze kontaktów seksualnych, nierzadko również poprzez korzystanie z tych samych ręczników lub przedmiotów do higieny osobistej, co osoba zakażona.
Czym jest HPV?
Od kilkudziesięciu lat wiadome jest, że HPV jest bezpośrednią przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy, dlatego jest on szczególnie groźny dla kobiet. Jednak nie tylko ten wirus powoduje nowotwory. W zdecydowanej większości przypadków układ odpornościowy jest w stanie zwalczyć szkodliwego wirusa. Nawet ponad 60 procent społeczeństwa ma w swoim życiu kontakt z HPV.
Warto wiedzieć, że wyróżnia się aż 120 rodzajów tego wirusa, z czego nie każdy przyczynia się do zachorowania na nowotwory. Dzielą się one na rodzaje wysokoonkogenne i niskoonkogenne. Wśród wysokoonkogennych wyróżnia się takie, które powodują raka odbytu – u kobiet również sromu oraz pochwy – a także gardła. Z kolei niskoonkogenne typy HPV wiążą się z występowaniem zmian o charakterze brodawek w okolicach narządów płciowych, mogą pojawić się zarówno u kobiet jak i mężczyzn, przy czym u kobiet przyczyniają się – w stosunkowo niskim stopniu – do nowotworu szyjki macicy.
Szczepionka na raka szyjki macicy
Dostępne są trzy rodzaje szczepionek przeciwko HPV. Jak podają oficjalne statystyki, w Polsce co roku zachorowania diagnozuje się nawet u 3 tysięcy kobiet, z czego połowa kończy się śmiercią. Niezależnie od rodzaju, każda szczepionka chroni przed powstawaniem zmian w obrębie narządów płciowych. Zaleca się zwłaszcza młodym ludziom przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby poddali się takim szczepieniom. Z reguły szczepionki nie wywołują działań niepożądanych.
Ile kosztuje szczepionka przeciw HPV?
Koszt pojedynczej dawki szczepionki oscyluje wokół 400 złotych. Do 14 roku życia całkowity cykl szczepień obejmuje trzy dawki, po tym czasie – dwie.