Prowadzenie ciąży
Ciąża i narodziny dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Warto zadbać o właściwy wybór lekarza prowadzącego ciążę, aby zagwarantować sobie i dziecku profesjonalną opiekę. Zaufanie do ginekologa-położnika daje spokój i poczucie bezpieczeństwa w okresie pełnym emocji. Nasza klinika zapewnia wsparcie w zakresie prekoncepcji (przygotowania do ciąży), rozpoznania ciąży i diagnostyki, a także jej prowadzeniem oraz opieką przed- i poporodową.
Jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę?
O tym, jak wybrać lekarza prowadzącego ciążę, warto dowiedzieć się jeszcze na etapie planowania. Możliwość wyboru bez pośpiechu i zbędnego stresu gwarantuje udaną współpracę pomiędzy przyszłymi rodzicami a ginekologiem-położnikiem. Do zakresu obowiązków lekarza zaliczają się następujące zadania:
- dostarczenie rzetelnych, szczegółowych informacji na temat rozwoju płodu i przebiegu ciąży,
- przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych,
- rozwianie wątpliwości związanych z odpowiednią suplementacją i dietą w stanie błogosławionym,
- opieka przed i po porodzie.
Etapy ciąży
Etapy ciąży wskazują, jakie czynności należy podjąć w danym okresie. Kluczowym etapem jest czas do 10 tygodnia ciąży, w którego trakcie kobieta powinna wybrać lekarza prowadzącego ciążę. W tym czasie podejmowane są badania związane bezpośrednio ze stanem zdrowia kobiety — w tym badanie ogólne moczu, morfologia krwi obwodowej z rozmazem, obecność przeciwciał (przeciwko różyczce, toksoplazmozie).
Między 11 a 14 tygodniem ciąży należy wykonać badanie USG (ultrasonograficzne), moczu oraz cytologię (o ile nie wykonano jej wcześniej). Na tym etapie podejmujemy także standardowe badania określające ryzyko ciążowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz badanie we wzierniku.
Konsultacja między 15 a 20 tygodniem ciąży obejmuje morfologię krwi, ogólne badanie moczu, biocenozę pochwy. Płód w tym czasie jest już wystarczająco rozwinięty, by kobieta mogła podjąć leczenie stomatologiczne (o ile jest to konieczne).
Między 21 a 26 tygodniem ciąży wykonujemy badanie prenatalne i standardowe badanie ginekologiczne. Konieczne jest także sprawdzenie stężenia glukozy we krwi. Na tym etapie warto rozpocząć przygotowania do rozwiązania ciąży oraz dalszego rodzicielstwa.
Przed porodem przewidywane są 3 kolejne wizyty, które obejmują między innymi:
- między 27 i 32 tygodniem ciąży — badanie ogólne moczu, USG, ocena aktywności i stanu płodu, badanie we wzierniku,
- między 33 i 37 tygodniem ciąży — biocenoza pochwy, badanie gruczołów sutkowych, badanie pod kątem wirusa HIV, ocena aktywności płodu,
- między 38 i 39 tygodniem ciąży — badanie ogólne, ocena aktywności płodu, badanie moczu, morfologia krwi.
Po 40 tygodniu ciąży wizyty powinny odbywać się co 2-3 dni — w ich trakcie badamy aktywność płodu oraz jego stan. Podane etapy określają podstawowy podział wizyt, który stanowi punkt wyjściowy do sporządzenia indywidualnego planu. Ilość wizyt jest określana indywidualnie i zależy między innymi od ryzyka ciążowego. Przyszła mama może liczyć na pełne wsparcie i stały kontakt z lekarzem.