Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna
Blog

Kategoria: Ortopedia

Złamania osteoporotyczne i osteoporoza Leczenie i Zapobieganie

Złamania osteoporotyczne i osteoporoza Leczenie i Zapobieganie

Osteoporoza, często nazywana  w ortopedii „cichą epidemią”, jest chorobą charakteryzującą się zmniejszoną gęstością i wytrzymałością kości, co prowadzi do ich kruchości, zwiększonej łamliwości i podatności na złamania. Osteoporoza leczenie i zapobiegane tej chorobie jest czasochłonne i wymaga zmiany stylu życia pacjenta. Długo gojące się  pęknięcia i złamania osteoporotyczne, szczególnie w obrębie kończyn, kręgosłupa, nadgarstka i bioder, są poważnymi  powikłaniami osteoporozy, znacząco ograniczającymi jakość życia pacjentów. W tym artykule przyjrzymy się osteoporozie z punktu wdzenia lekarza ortopedy: metodom leczenia, ich skuteczności oraz sposobom zapobiegania samej osteoporozie jak i złamaniom osteoporotycznym.

Złamania to najczęstsze i groźne powikłanie

Trudno gojące się złamania osteoporotyczne często występują nawet po niewielkim, lekkim urazie, który nie spowodowałby pęknięcia zdrowej kości. Kości dotknięte osteoporozą są kruche i łamliwe, a ich złamania mogą prowadzić do bardzo poważnych następstw, co może nawet doprowadzić do narażenia życia pacjenta. Najbardziej narażone na złamania są osoby starsze, szczególnie kobiety po menopauzie, chociaż zagrożeni są również mężczyźni. Wszystko zależy od stanu zdrowia, stylu życia, uwarunkowań genetycznych i wieku pacjenta. W pewnym wieku należy zwrócić na to baczną uwagę i szczególnie zadbać o zdrowie. Jest to najlepsza inwestycja w dobrostan i zdrowie. 

Osteoporoza Leczenie i skuteczność metod

  1. Leczenie farmakologiczne osteoporozy

  • Bifosfoniany są standardową terapią w leczeniu osteoporozy. Działają poprzez hamowanie aktywności komórek niszczących kość (osteoklastów), co z kolei prowadzi do zmniejszenia degradacji masy kostnej.
  • Denosumab jest to antyciało monoklonalne, które również ogranicza resorpcję kości przez komórki – osteoklasty. Jest alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą przyjmować bifosfonianów z różnych przyczycn i ze wzgledu na działania uboczne,
  • Teriparatyd – substancja, która stymuluje budowę kości przez osteoblasty. Zazwyczaj stosowany w ciężkich przypadkach osteoporozy.
  1. Leczenie Złamań Osteoporotycznych

  • Leczenie zachowawcze: W przypadku niektórych złamań, takich jak niektóre pęknięcie lub złamanie kręgosłupa, po zabezpieczeniu złamanej kości, dalsze leczenie może obejmować m.in. rekonwalescencję, unikanie obciążeń i terapię przeciwbólową.
  • Leczenie operacyjne: Złamania biodra i niektóre inne typy złamań spowodowanych osteoporozą mogą wymagać szczególnej  interwencji chirurga – ortopedy, np. wstawienia śrub, płytek, czy endoprotezoplastyka biodra.
  1. Osteoporoza Leczenie w formie rehabilitacji

  • Rehabilitacja jest istotnym elementem leczenia zarówno osteoporozy, jak i złamań osteoporotycznych. Ćwiczenia wzmacniające, poprawiające równowagę i koordynację uczą zdrowych nawyków, wzmacniają mięśnie, co pomaga zmniejszyć ryzyko kolejnych upadków i złamań. Dobrze poprowdzona rehabilitacja w formie ćwiczeń i fizjoterapii potrafi zmniejszyć prawdopodobieństwo przyszłych złamań o 50%.

Zapobieganie osteoporozie

  • Dieta bogata w wapń i witaminę D: Odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D jest kluczowe dla zdrowia kości. Warto zmienić nawyki żywieniowe, wprowadzic suplementację oraz skorzystać z porady dietetyka. 
  • Aktywność fizyczna: regularne, nieforsowne ćwiczenia, szczególnie te wzmacniające i poprawiające równowagę, są mocno rekomendowane przez lekarzy ortopedów zarówno dla zapobiegania osteoporozie i złamaniom.
  • Unikanie czynników ryzyka: ograniczenie lub eliminacja spożycia alkoholu, porzucenie palenia tytoniu i unikanie leków, które mogą zmniejszać gęstość kości.
  • Regularna kontrola lekarska i wczesna diagnoza: regularne badania densytometryczne u osób w grupie ryzyka mogą pomóc w wczesnym wykryciu osteoporozy, spowolnieniu choroby i zapobieganiu złamaniom.

Osteoporoza i złamania osteoporotyczne stanowią poważne wyzwanie dla współczesnej ortopedii, ze względu na ich istotny wpływ na jakość życia, samodzielność i mobilność osób starszych oraz powszechne występowanie tego schorzenia. Niemal każda starsza osoba zmaga się z problemami, które wynikają bezpośrednio z osteoporozy. Proces rozwijania się tej choroby jest długotrwały, warto zatem podjąć odpowiednio wczesne kroki opóźniające jej rozwój i zacząć systematycznie dbać o siebie. Lekceważenie objawów, brak kontroli lekarskiej i zmiany stylu życia, stosownie do wieku, będzie skutkowało poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

Osteoporoza Leczenie i zapobieganie zawsze wymaga szerokiego podejścia, włączając leczenie farmakologiczne, interwencje chirurgiczne w przypadku złamań oraz kompleksową rehabilitację. Bardzo ważne jest również wczesne rozpoznanie i wdrożenie odpowiednio dobranej profilaktyki, aby minimalizować ryzyko osteoporozy i związanych z nią złamań. Leczenie jest zatem dosyć trudne i długotrwałe i właśnie dlatego warto zrobić wszystko, by zminimalizować wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie. 

Zapraszamy na konsultacje do naszej Kliniki.

Umów wizytę