Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna
Blog

Kategoria: Ortopedia

Zapobieganie i leczenie urazów sportowych – poradnik praktyczny

Zapobieganie i leczenie urazów sportowych – poradnik praktyczny

Żyjemy w erze fitness i wellness, gdzie podejmowana aktywność fizyczna stanowi wazną część naszej codziennej rutyny. Wraz ze wzrostem zainteresowania różnorodnymi formami sportu, wzrasta także kontuzji sportowych. Wczesne leczenie urazów sportowych może być bardzo ważne, gdyż mogą one mieć długofalowy wpływ na nasze styl naszego życia, stąd dosyć istotna jest wiedza i informacje dotyczące nowoczesnych metod zapobiegania i leczenia kontuzji. W tym wpisie przedstawięortop widziane oczyma ortopedy najczęściej występujące urazy sportowe, metody ich leczenia oraz kilka praktycznych porad jak ich uniknąć. 

Najczęstsze urazy sportowe

 • Naderwanie i zwichnięcie – często dotyczą mięśni, ścięgien oraz więzadeł, szczególnie narządów ruchu: okolic stawów kolanowych, kostek i barków,
 • Złamania i pęknięcia kości – mogą wystąpić w wyniku bezpośredniego uderzenia lub jako efekt przeciążenia.
 • Kontuzje stawów – takie jak zapalenie ścięgien, zapalenie kaletki, czy urazy menisków.

Leczenie urazów sportowych – metody

 1. Odpoczynek i schładzanie 

  W większości urazów sportowych, początkowe leczenie obejmuje odpoczynek i stosowanie zimnych okładów na uszkodzoną okolicę. Pomaga to zmniejszyć obrzęk i ból. Skuteczność tej metody jest wysoka tylko w początkowej fazie leczenia, bezposrednio po urazie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ma to charakter chwilowej i doraźnej pomocy i w żadnej sytuacji nie zastąpi konsultacji lekarskiej. 

 2. Rehabilitacja

  Dobrze dobrana fizjoterapia jest kluczowa w leczeniu urazów sportowych i potrafi przynieść szybkie i spektakularne efekty. Dobrze dobrane programy rehabilitacyjne, dostosowane do indywidualnych potrzeb, schorzeń i stanu zdrowia pacjenta, skupiają się na wzmacnianiu mięśni, poprawie elastyczności i zakresu ruchu. Skuteczność rehabilitacji zależy od przestrzegania regularności ćwiczeń oraz zaangażowania pacjenta w prces zdrowienia.

 3. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

  Stosowanie leków przeciwbólowych (np. ibuprofen) może być doraźnie pomocne w eliminowaniu bólu i stanu zapalnego. Nie jest to jednak wlaściwe leczenie urazów sportowych, ale typowo objawowe, które nie eliminuje przyczyn kontuzji. Należy zawsze pamiętać o konsultacji z ortopedą przed rozpoczęciem przyjmownaia leków. Uraz możę być poważniejszy, niż myślimy i często filozofia „samo się zagoi”, doprowadza do zwyrodnień i pogłebienia kontuzji. 

 4. Pomoc chirurgiczna

  W przypadku poważniejszych urazów, takich jak złamania wymagające repozycji, zerwane ścięgna, czy uszkodzenia więzadeł, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Skuteczność takiego leczenia ortopedycznego zależy od wielu czynników, w tym od stopnia uszkodzenia i szybkości podjęcia leczenia. Wskazania do operacji są zwykle na tyle poważne, że nie warto czekać z decyzją. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepsze będa rezultaty. 

Zapobieganie urazom sportowym

 1. Rozgrzewka i rozciąganie

  Obowiązkowa rozgrzewka przed intensywna aktywnością fizyczną oraz rozciąganie po jej zakończeniu znacząco zmniejsza ryzyko wystapienia urazów. Nie rezygnuj z rozgrzewki. Wychłodzone i zastałe ciało ma znacznie większą skłonność do urazów. 

 2. Poprawna technika

  Nauka i stosowanie poprawnej techniki prowadzenia ruchu w trakcie uprawiania sportu zapobiega kontuzjom i kształtuje poprawne nawyki ruchowe. Warto pilnie słuchać i korzystać z porad dobrych trenerów w danej dyscyplinie.

 3. Sprzętu sportowy i ochronny wysokiej jakości

  Kaski, ortezy, opaski na nadgarstki, ochranicze na kolana, łokcie, czy specjalistyczne buty, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko kontuzji. Nie należy oszczędzać na sprzęcie sportowym – na pewno nie będzie tak drogi, jak nasza ewentualna rehabilitacja. 

 4. Odpowiednia dieta i nawodnienie

  Zdrowa dieta, suplementacja i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia są ważne nie tylko dla ogólnego zdrowia, ale także w celu uniknięcia kontuzji.

 5. Słuchanie sygnałów własnego ciała

  Ignorowanie bólu lub dyskomfortu w ciele może prowadzić do poważniejszych urazów. Słuchanie swojego ciała i odpowiednie reagowanie na jego sygnały (czasowa przerwa w treningach, zmniejszenie ich intensywności, świadoma regeneracja) z pewnością pozwoli uniknąc przykrych następstw przeforsowania. 

Kontuzje sportowe sa niewątpliwie frustrujące i czasochłonne w leczeniu, ale przez odpowiednią profilaktykę i świadomy trening, wielu z nich można uniknąć. Jednak wczesna reakcja i leczenie urazów sportowych przynosi bardzo dobre rezultaty i rokuje dobrze. Pamiętaj, że przy pierwszych oznakach urazu, najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe przerwanie aktywności i konsultacja z ortopedą specjalistą, który pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą formę leczenia. Troska o własne ciało i zdrowie to także inwestycja w długotrwałe zdrowie i aktywność fizyczną bez niepotrzebnych przeszkód.

Zapraszamy na konsultacje do naszej Kliniki

Umów wizytę