Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna
Blog

Kategoria: Ortopedia

Haluksy Leczenie i Profilaktyka

Haluksy Leczenie i Profilaktyka

Haluksy Leczenie i zapobieganie deformacji stóp

Haluksy (halluksy), znane również jako paluch koślawy, to jedna z najczęstszych deformacji stopy, dotykająca znaczną część naszej populacji. Charakteryzują się nieprawidłowym ustawieniem dużego palca stopy, co prowadzi do bólu, trudności w dobieraniu obuwia i w końcu do problemów z chodzeniem. Haluksy mają nie tylko negatywny wpływ na codzienne aktywności, ale również na dyskomfort psychiczny związany z wyglądem stóp. W tym wpisie omówię przyczyny i najczęściej wystepujące przypadki haluksów i jako lekarz ortopeda przedstawię dostępne metody ich leczenia oraz nawyki, które im zapobiegają.

Kogo dotykają haluksy?

Haluksy pojawiają się niezależnie od płci i stanu zdrowia, jednak najczęściej występują u kobiet w średnim i starszym wieku. Niestety, czynniki ryzyka wynikają z przede wszystkim z predyspozycji genetycznych, ale ma na nie równiez wpływ noszenie niewłaściwego obuwia (np. zbyt wąskiego, ciasnego lub na wysokim obcasie), a także płaskostopie oraz choroby reumatyczne. Z uwagi na to, że haluksy dotykają też całkiem młodych kobiet, warto rozważyć przez nie kupno wygodnego obuwia na zmianę (np. w pracy) i nie spędzanie zbyt długiego czasu chodząc, siedząć lub stojąc w szpilkach, ciasnych czółenkach lub na wysokim obcasie. Wszystkie te ortopedyczne grzechy najprawdopodobniej skończą się bolesnymi haluksami i trzeba będzie włożyć sporo czasu i energii na walkę z nimi. 

Haluksy Leczenie i rokowania

  1. Leczenie zachowawcze ma na celu korektę oraz poprawne obciążanie stóp

  • Ortezy i wkładki do butów: Specjalnie zaprojektowane wkładki oraz ortezy pomagają w zmniejszeniu ucisku na haluksy i poprawie komfortu podczas chodzenia. To pierwsza, niezbędna pomoc w leczeniu haluksów.
  • Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie stopy mogą pomóc w poprawie funkcji ruchowych i zmniejszeniu bólu. Niestety, poprawa nie następuje szybko – potrzeba miesięcy ćwiczeń, by odwrócić nieprawidłowe ułożenie palucha. 
  • Profesjonalna fizjoterapia może przynieść ulgę w bólu i poprawić mobilność stopy, jednak nie liczmy na szybkie rezultaty.
  • Leki przeciwzapalne NLPZ mogą być stosowane draźnie w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego.
  1. Terapie zaawansowane.

  • Terapia falami uderzeniowymi – nieinwazyjna metoda, która przynosi ulgę w bólu i poprawia funkcjonowanie stopy. W przypadku zaawansowanego stanu chorobowego haluksów, potrzebnych bedzie jednak minimum kilka zabiegów.
  1. Haluksy Leczenie chirurgiczne

  • Operacja korygująca zalecana w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi poprawy lub przy zaawansowanym stanie chrobowym. Wybór odpowiedniej techniki chirurgicznej zależy od stopnia zaawansowania deformacji. Celem zabiegu ma na celu przywrócenie właściwego ustawienia palca i usunięcie deformacji kostnych. Niestety, w większości rozwiniętych deformacji palucha jest to jedyna trwała metoda, która wiąże się z długim okresem rekonwalecencji i rehabilitacji. Efety są za to długotrwałe i zadowalające. 

Efekty leczenia haluksów

Haluksy Leczenie zachowawcze – oczywiście jest najskuteczniejsze na wczesnym etapie rozwoju haluksów i może oddalić wizję interwencji chirurgicznej.

Haluksy Leczenie chirurgiczne –  choć wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji, często jest jedynym trwałym rozwiązaniem, które może całkowicie wyeliminować problem haluksów, przywracając funkcjonalność stopy i eliminując ból.

Zatem gdy tylko zaobserwujemy początkowe stadium haluksów, dobrą strategią jest zmiana nawyków, celem opóźnienia ich rozwoju. Jednak, gdy on i tak postępuje – jedyną skuteczną metodą pozostanie zabiego chirurgiczny.

Zapobieganie haluksom

  • Noszenie odpowiedniego obuwia: buty powinny być wygodne, z wystarczająco szerokim przodem, aby nie ściskać palców i nie wypychać kości,
  • Utrzymanie właściwej masy ciała – zmniejsza obciążenie stóp i ryzyko powstawania haluksów.
  • Ćwiczenia: regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięśnie stóp może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i zapobieganiu deformacjom.
  • Wczesna interwencja: Na pierwsze oznaki deformacji warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze.

Haluksy są schorzeniem, które może znacząco obniżyć jakość życia, powodując dotkliwy ból i dyskomfort przy chodzeniu. Wczesne rozpoznanie i leczenie zachowawcze mogą zapobiec pogłębianiu się deformacji, a w przypadkach zaawansowanych jedynie leczenie chirurgiczne pozwoli uzyskać trwałą korektę i ulgę w bólu. Higiena i dbałość o stopy, w tym noszenie odpowiednio dobranego obuwia to najważniejsze wskazanie przy profilaktyce haluksów.

Zapraszam na konsultacje do naszej Kliniki

Umów wizytę