Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna
Blog

Kategoria: Ortopedia

Drętwienie Kończyn: Od Diagnozy po Zapobieganie

Drętwienie Kończyn: Od Diagnozy po Zapobieganie

Z czego wynika drętwienie kończyn?

Nieprzyjemne drętwienie kończyn, zarówno górnych, jak i dolnych, jest objawem, który może wskazywać na wiele schorzeń, od łagodnych po poważne. Na szczęście, najczęściej drętwieina mogą być przejściowe i wynikające z niewłaściwej pozycji ciała lub mechanicznego ucisku na naczynie lub nerw. Jednak czasem może to być sygnał poważniejszych problemów, w tym zaburzeń neurologicznych, uszkodzeń nerwów, chorób układu krążenia, czy nawet cukrzycy. Tego typu objawy są często lekceważone i traktowane jako „samo przejdzie”, jednak nic bardziej mylnego: zawsze należy przyjrzeć się sytuacji i spróbowac dociec przyczyn. W tym wpisie omówimy zjawisko drętwienia kończym pod kątem doświadczenia lekarza ortopedy, w tym ich najczęstszym przyczynom, metodom ich leczenia oraz profilaktyce. 

Najczęstsze przypadki występowania drętwienia kończyn:

  • Zespół cieśni nadgarstka – jest spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy w nadgarstku co często powoduje drętwienie i ból ręki.
  • Neuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów obwodowych (często związane z cukrzycą) również może prowadzić do drętwienia i mrowienia w kończynach.
  • Stenoza kanału kręgowego – zwężenie prześwitu kanału kręgowego (ciasnota kanału kręgowego) , które może uciskać nerwy kręgosłupa, powodując drętwienie kończyn dolnych Stenoza pojawia się wtedy, gdy kanał kręgowy staje się zbyt wąski w stosunku do przebiegających w nim struktur nerwowych.
  • Niedokrwienie kończyn – ograniczenie przepływu krwi do kończyn może powodować drętwienie i zimne kończyny. Ta przyczyna zwykle nie ma charakteru ortopedycznego, jednak warto ją zbadać rówież i pod tym kątem. 
  • Przepuklina dysku – wypuklina dysku kręgowego, która uciskając zakończenia nerwów, czasem objawia się drętwienien i bólem w kończynach.

Drętwienie kończyn – metody leczenia

  1. Leczenie Zachowawcze

  • Modyfikacja aktywności: ograniczenie lub zmiana aktywności, która przyczynia się lub wzmaga ucisk na nerwy.
  • Fizjoterapia: Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mogą zmniejszyć ucisk na nerwy i poprawić krążenie. Dobrze przeprowadzona fizjoterapia w niektórych przypadkach pozwala uniknąć zabiegu operacynego, zwiącanego zawsze z ryzykiem i długim czasem rekonwalescencji. 
  • Leki przeciwzapalne i rzeciwbólowe: mogą być stosowane doraźnie do łagodzenia bólu i stanu zapalnego.
  1. Terapie Specjalistyczne

  • Leczenie ucisku nerwów: w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, stenozy kanału kręgowego czy przepukliny dysku, terapia może obejmować zabiegi mające na celu zmniejszenie ucisku na nerwy, np. za pomocą terapii manualnej, masażu lub trakcji fizjoterapetycznych.
  • Leki na neuropatię: W przypadku neuropatii obwodowej, szczególnie związanej z cukrzycą, leczenie może obejmować leki przeciwdrgawkowe lub antydepresyjne, które pomagają kontrolować objawy drętwienia.
  1. Leczenie chirurgiczne

  • Zabieg chirurgiczny – w niektórych przypadkach, takich jak ciężki zespół cieśni nadgarstka, znacząca przepuklina dysku lub zaawansowana stenoza kanału kręgowego, może być konieczna operacja w celu usunięcia ucisku na nerwy.

Drętwienie kończyn – profilaktyka

  • Ergonomia pracy: dostosowanie stanowiska pracy, aby zmniejszyć ryzyko ucisku na nerwy, szczególnie przy długotrwałej pozycji siedzącej lub pracy przy komputerze. Odpowiednio dobrane wysokości mebli biurowych: fotela, biurka, monitora i klawiatury, przy których spędzamy co najmniej kilka godzin dziennie potrafi znacząco zmienić przypadki drętwienia konczyn. 
  • Regularna aktywność fizyczna: ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pomagają utrzymać zdrowie nerwów i mięśni, a także poprawiają krążenie. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia fitness, pilates, joga a nawet taniec skutecznie eliminują drętwienia. 
  • Kontrola chorób podstawowych pomoże wyeliminować objawy wtórne, zwykle przybierające postać drętwień.  Na przykład utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, może zapobiegać neuropatii obwodowej w wielu przypadkach cukrzycy. 
  • Zdrowy styl życia: zrównoważona i urozmaicona dieta, rzucenie palenia i ograniczenie picia alkoholu, a nawet kawy, całościowo wspierają zdrowie nerwów i krążenie. Warto skorzystać z porady dieteyka, który dobierze dietę do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Drętwienie kończyn wymaga kompleksowej i dokładnej diagnozy, by właściwie zidentyfikować ich pierwotną przyczynę. Zazwyczaj jest to jedynie objaw toczącego się w organizmie stanu chorobowego. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych tym problemem lub całkowicie go wyeliminować. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia higiena pracy i regularna kontrola stanu zdrowia to najważniejsze elementy zapobiegania drętwieniu kończyn. Nie wolno zapomnać o kontrolach oraz konsultacjach lekarskich, gdy tylko zaczynamy odczywać dyskomfort w postaci mrowienia lub drętwienia kończyn. 

Zapraszamy na konsultacje do naszej Kliniki.

Umów wizytę