Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna

Łysienie androgenowe – leczenie

Ortopeda Szczecin Klinika Medycyna Estetyczna

Włosy to istotny element kształtowania własnego wizerunku. Naturalnym zjawiskiem fizjologicznym jest ich wypadanie — dziennie tracimy od 50 do 100 włosów, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Nadmierna utrata włosów wiąże się z dużym dyskomfortem, który może skutkować niezadowoleniem z własnego wyglądu, zaburzeniami samooceny i pewności siebie. Leczenie łysienia może poprawić jakość włosów i ograniczyć ich wypadanie do poziomu fizjologicznego, a także stymulować ich dalszy rozwój.

Przyczyny łysienia

Łysienie to objaw chorobowy przejawiający się stopniową utratą owłosienia na skórze głowy. Problem może obejmować także okolice brwi, pach oraz narządów płciowych. Bezpośrednią przyczyną łysienia jest osłabienie mieszków włosowych, jednak etiologia tego schorzenia jest wieloczynnikowa. Określenie powodu nadmiernego wypadania włosów jest fundamentem udanego leczenia. Do najczęstszych przyczyn łysienia należy zaliczyć:

  • czynniki genetyczne — łysienie dziedziczne dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet,
  • zaburzenia hormonalne — związane z nadprodukcją testosteronu (u mężczyzn), kortyzolu i adrenaliny (hormonów stresu — dotyczy kobiet i mężczyzn),
  • przyjmowanie niektórych leków — w tym hormonalnych (dot. antykoncepcji), przeciwzakrzepowych, reumatologicznych oraz chemioterapii,
  • okres poporodowy, a konkretnie związana z tym “burza hormonów”,
  • odchudzanie — w szczególności dotyczy to rygorystycznych diet, mogących powodować deficyty mikroelementów oraz witamin.

Niepodjęcie leczenia łysienia naraża pacjenta na całkowitą utratę włosów.

Jak leczyć łysienie?

Rozpoznanie rodzaju łysienia wymaga przeprowadzenia wywiadu klinicznego oraz badań laboratoryjnych. Najczęściej występującym typem jest łysienie androgenowe — przejawia się ono stopniowym zanikiem mieszków włosowych, co powoduje zaburzenia w rozwoju nowych włosów. Pacjenci, którzy zmagają się z łysieniem androgenowym, mogą zaobserwować osłabienie struktury owłosienia oraz większą tendencję do wypadania. Innym rodzajem jest łysienie plackowate, które nie obejmuje całej skóry głowy, a jedynie wybrane obszary.

Jak można leczyć łysienie? Uwzględniane są następujące czynniki — płeć i wiek pacjenta, powód nadmiernej utraty włosów oraz jego zaawansowanie, wyniki badań laboratoryjnych, ocena kondycji włosów oraz ich dotychczasowej pielęgnacji. Na ich podstawie wskazujemy pacjentowi konkretne zalecenia, mające na celu zapobiegać dalszemu pogłębianiu problemu.

Istotnym zabiegiem wspomagającym leczenie łysienia jest mezoterapia. Zabieg polega na podaniu podskórnym preparatów zawierających związki mineralne, witaminy oraz inne składniki, które stymulują proces wzrostu i regeneracji włosów. Leczenie łysienia może zostać wzbogacone o terapię osoczem bogatopłytkowym, które jest pozyskiwane z krwi pacjenta.

Liczba i czas zabiegów jest określana indywidualnie. W celach terapeutycznych stosujemy wyłącznie sprawdzone i nieinwazyjne metody, które wymagają bardzo krótkiego czasu rekonwalescencji. Ścisłe stosowanie się do zaleceń gwarantuje spektakularne efekty leczenia.

Umów wizytę